Województwo śląskie zmienia się na naszych oczach. Od regionu, którego gospodarka była niegdyś zbudowana na węglu – do nowoczesnego centrum biznesowo-kulturalnego. Rozwój Województwa Śląskiego wspierany jest z Funduszy Europejskich.
Znaczenie projektów unijnych
W chwili obecnej trudno znaleźć miejsce, w którym nie są realizowane projekty finansowane ze środków unijnych. Z Funduszy UE korzystają różne grupy - organizacje, szkoły czy też małe firmy oraz przedsiębiorstwa i samorządy. To nowe drogi, chodniki, zmodernizowane zabytki czy odnowione stacje. Dzięki funduszom europejskim są lepiej wyposażone szkoły i ośrodki naukowe, odnowione przedszkola, obiekty sportowe oraz wspierane szkolenia. W latach 2014 – 2020 na rozwój Śląska UE przekazała kwotę przekraczającą 13 miliardów złotych. Kolejne środki na lata 2021-2027 mają być przeznaczone m.in. na inwestycje w infrastrukturę, przedsiębiorczość, energetykę cyfryzacje i ochronę środowiska. To oczywiście olbrzymia szansa dla województwa śląskiego, aby stać się nowocześniejszym, przyjaznym mieszkańcom, innowacyjnym miejscem, dostępnym dla osób bez względu na ich przekonania i potrzeby.Praktyczne znaczenie funduszy dla mieszkańców
Nowe obiekty socjalno-kulturalne, setki kilometrów nowej i zmodernizowanej infrastruktury drogowej oraz kolejowej, a także przedszkola i szkoły do których dotarły najlepsze i nowoczesne pomoce naukowe, a wreszcie efektywne placówki służby zdrowia - to inwestycje, które nie byłyby możliwe bez zaangażowania unijnych funduszy. Nowa perspektywa UE i priorytety zakłada, że projekty o dofinansowanie muszą odpowiadać obszarom najbardziej istotnym dla rozwoju kraju. Dlatego o dotacje można ubiegać się na przykład, jeśli chodzi o badania czy innowacje i powiązania między badaniami i rozwojem z jednej strony a przedsiębiorstwami. Priorytetem jest cyfryzacja regionu (usługi e-administracji, szerokopasmowy dostęp do internetu), a także zielona energia (odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna) i ostatecznie aktywizacja zawodowa i rozwój kapitału społecznego.
Kto może się starać o dofinansowanie?
Decydującym czynnikiem przy wyborze projektu do dofinansowania jest jego wpływ na jak najlepsze wykorzystanie potencjału rozwojowego regionu. O dotacje mogą się starać również firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania, których efekty można wykorzystać w dłuższej perspektywie. Głównymi odbiorcami finansowania są przedsiębiorcy. Wielkość firmy decyduje o tym, które projekty mogą być finansowane. Są to mikro, małe, średnie (MŚP) i duże przedsiębiorstwa w zależności od wielkości firmy, które mogą odpowiednio ukierunkować swoje inwestycje. Złożenie wniosku może nastąpić drogą elektroniczną. O dotacje można wnioskować osobiście lub też za pośrednictwem państwowych i samorządowych instytucji takich jak wojewódzki urząd pracy. Choć każdy wniosek można wypełnić samodzielnie, to korzystniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie pomocy od firm czy fachowców, którzy mają odpowiednie doświadczenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych, a przede wszystkim prawidłowe rozliczenie projektu i jego zamknięcie.
Więcej informacji znajdziesz na http://rposlaskie.pl/lpfy/pozyskiwanie-dotacji-pisanie-projektow-unijnych-slask.html.