Dobre wykonanie płyty fundamentowej to obecnie podstawa dobrze położonych fundamentów. Jednak czy nasz dom faktycznie potrzebuje płyty?
Budowa płyty fundamentowej
Każda budowa płyty fundamentowej ma te same kroki, różniące się przede wszystkim rodzajem podłoża. Wśród tych najważniejszych możemy wyróżnić:
- Podbudowę z mechanicznie zagęszczonego kruszywa, zwykle żwiru
- Pospółkę albo piasek, które należ odpowiednio ubić
- Zainstalować izolację termiczną, wykonaną na przykład ze styropianu, połączonego potem z integralną izolacją krawędziową (pod styropianem może się znaleźć folia izolacyjna)
- Żelbetonowa płyta nośna grubości od 12 do 20 cm, zbrojona górą i dołem (ten parametr jest zależny od projektu domu) lub wylewka samopoziomująca
- Nałożenie posadzki
Istnieje kilka rodzajów płyt fundamentowych, w tym grzewcza, która ma dość mocne znaczenie, kiedy dochodzi do cen płyt fundamentowych.
Budowanie płyty fundamentowej jest mocno uzależnione nie tylko od podłoża, lecz również od tego, czy ktoś decyduje się na wersję z ogrzewaniem. Wiele osób decyduje się na tę opcję z racji nadal nie aż tak wysokich kosztów, choć nie znajdzie się chyba osoby, która narzekałaby na płytę bez ogrzewania. Jest to spowodowane .jakością płyt fundamentowych, które nawet bez dodatkowej opcji ogrzewania doskonale akumulują ciepło, utrzymując je w murach budynku.
Wykonanie płyty fundamentowej
Jeśli chodzi o sam proces wykonania płyty fundamentowej, to dzieli się go na kilka etapów:
- Wykop (wyrównanie podłoża)
- Wyłożenie warstwy gruntu tzw. „geowłókniną”
- Rozłożenie szkła piankowego w wykopie
- Wyrównanie przed zagęszczeniem
- Zagęszczenie przy użyciu zagęszczarki mechanicznej
- Wyłożenie górnej warstwy folią
- Wykop (ułożenie warstw szalunku, zbrojenia i instalacji oraz wykonanie reszty prac związanych z wykonaniem płyty fundamentowej)
Warto wiedzieć, że dodawane do warstw szkło piankowe ma wiele pozytywnych zastosowań, w tym fakt, że jest naturalnym drenażem i izolatorem, oraz doskonale sprawdza się jako warstwa stabilizująca.
Przyszłość płyty fundamentowej
Płyta fundamentowa jest przyszłością budownictwa energooszczędnego. Warto w nią zainwestować, by dopomóc i sobie i swojej rodzinie. Zainstalowanie płyty jest dużo tańsze niż klasyczne fundamenty i jest ona w stanie optymalnie wykorzystać potencjał naszego podłoża.
Artykuł partnera