Artysta, rozpoczynający karierę, potrzebuje materiałów, które wykorzysta do tworzenia rysunków. Powinien nauczyć się tworzyć, z użyciem ich technik pracy, a także na co dzień poznawać ich istotne cechy. Posiadając tę wiedzę, z pewnością uniknie wielu potknięć, które są nie do uniknięcia u początkującego twórcy, który nie zdobył jeszcze odpowiedniej praktyki.
Potrzebne artykuły plastyczne
Podstawowym i niezbędnym artykułem plastycznym jest zwykły ołówek, który z pewnością każdy posiada. Ołówki przeznaczone do rysowania występują w wielu odcieniach oraz różnych twardościach. Ołówki twarde są zwykle wykorzystywane przy rysowaniu, jednak na rysunku lepiej sprawdzą się miękkie oraz średnio twarde, ponieważ pozwalają na efektowne przejścia różnych odcieni oraz kolorów. Ołówki najwyższej jakości są wykonane z grafit, czyli rodzaju węgla krystalicznego. Zwykle ołówki wydaje się pod cyframi: 1- najdelikatniejszy, 2-średniej twardości, 3-najtwardszy.Najlepszy standard ołówków posiada aż 14 cyfr twardości: zaczynając od 1 aż do 6H- twarde, od 1 po 6B- miękkie, a także 1 do 2- średnie. Do ołówkowych szkiców można wybrać dowolny rodzaj papieru w białym kolorze lub jasnym odcieniu. W przypadku profesjonalnych oraz długotrwałych rysunków, konieczne jest sięgnięcie po papier, podsiadający wysoka temperaturę szorstkości. Węgiel zwykle wybierany jest do energicznych szkiców, jednak można go także użyć do większych dzieł. Dodatkowo, pierwsze kontury przedmiotów oraz postaci skierowane do obrazu malowanego olejnymi farbami są zazwyczaj wykonywane przy pomocy węgla drzewnego. Jest on funkcjonalny, gdyż łatwo usunąć go z papieru, a także pozwala na wprowadzanie wielu korekt do dzieła. Wymienione właściwości, czynią węgiel narzędziem koniecznym do wykonywania pierwszych szkiców. Można używać go wyłącznie na papierze szorstkim, ponieważ nie trzyma się na papierze gładkim oraz wykrusza się.
Farby
Akwarela w jednym kolorze może być użyta jako materiał wspomagający rysowanie, gdy artysta nie zamierza przedstawiać różnorodnych barw rzeczywiści, która go otacza, tylko ogranicza się do pokazania objętości, formy, lekkości oraz charakteru dzieła. Pastel jest obrazem stworzonym, dzięki suchym farbom, jednak przygotowany przez ołówki i nie posiadający ramy drewnianej. W szorstki papier wciera się suchą farbę. Praca z pastelami wymaga przygotowania wielu ołówków do wyboru (o różnych półcieniach oraz tonach), gdyż możliwość wymieszania dwóch kolorów oraz bieli, jest mocno ograniczona. Pastele można stosować nie tylko na papierze szorstkim, ale również na specjalnie zagruntowanym płótnie, które trzeba przykleić do kartonu lub deski, żeby nie wystąpiły wstrząsy. Tłumaczenie słowa "gwasz", pochodzącego z włoskiego, znaczy "farba wodna" i 'mokro". Gwasz realizowany jest na niewielkiej porcji spoiwa o znacznym stężeniu proszku (pigmentu), ponieważ nawet przy niewielkiej grubości nałożonej farby, nie jest przezroczysty. Nieprzezroczystość warstwy farby gwasz, pozwala na skorygowanie obrazu. Gwaszowe farby można rozcieńczyć przy użyciu wody. Ostatecznie, potrzebne będzie użycie szczotek okrągłych w kolumny, przekroju lub białek pochodzących z włosów: grubych- numer 9 do 10, średnich- numer 6 do 8, cienkich- numer 2 do 3.Szczotki powinny być w przekroju płaskie, a także bywają syntetyczne: grube- numer 9-10, średnie- numer 6 do 8, cienkie- numer 2 do 3. Pędzle powinny być przechowywane w odpowiednim piórniku przymocowanym do niego, wtedy stos będzie miał cały czas, ten sam kształt.
Czytaj więcej na stronie https://biurowefanty.pl/artykuly-szkolne/artykuly-plastyczne-dla-poczatkujacych/zjoe_uonf